.Martin Henrik
1979, Siófok
Martin Henrik festőművész és szobrász a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán diplomázott 2004-ben. Az alkotást spirituális gyakorlatként éli meg, melynek során a lét legalapvetőbb kérdéseire keresi a választ: „Ki vagyok én? Mi a világ? Mi az, hogy valóság?”
Művészetét a nyugati és keleti metafizikai gondolkodás inspirálja; saját megfogalmazása szerint alkotásai az érzékeken túli megismerés tárgyai, érzéki vetületei. Munkáinak központi témája a létezés transzcendenciája, valamint az individualitás meghaladása, amelyet a valóság mélyebb megértésének alapfeltételeként tételez.
Gondolatait olyan témák vizsgálata során bontja ki, mint a világűr (Űrbuddha, Aszteroidák), a tekintet, a szemek, mint a benső énre nyíló ablakok és a külvilág érzékelésének talán legfontosabb szervei (Vidya), Buddha alakja, de érdeklődésének fókuszában olyan jelenségeket, módszereket is fellelhetünk, mint az asztrometria, a tükröződések, vagy a négydimenziós geometria (Hieron). Alkotói gyakorlatában ötvözik a racionális gondolkodást és az intuitív kreativitást – célja a közelítés a létezés rejtélyeinek megfejtéséhez, törekvés az individuum és a világmindenség mélyebb megismerésére: folyamatos művészi formakeresés az elgondolhatatlan, megfoghatatlan dolgok kifejezéséhez. Ahogyan ő maga megfogalmazta: „A művészeti tevékenységemet meghatározó fő áram azoknak a dolgoknak a kutatása, amelyek az örökkévalóság gondolatát sugallják”.
Martin Henrik 2000 óta vesz részt egyéni és csoportos kiállításokon. 2010-től a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület tagja, 2014-től Derkovits-ösztöndíjas, jelenleg a Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolájának hallgatója. Művei megtalálhatók hazai magángyűjteményekben, a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban, a veszprémi Művészetek Háza gyűjteményében, illetve megtekinthetők köztereken. 2007 óta a szentendrei régi művésztelep tagja, jelenleg is ott alkot. Rendszeresen részt vesz hazai és nemzetközi kiállításokon.